Včelí med, nachlazení zmizí hned

Nachlazení a s ním spojená rýma nás mohou zastihnout kdykoli během zimy stejně jako na podzim, či během chladného jara. Kromě farmaceutických preparátů, které zpravidla pouze zmírní příznaky nachlazení a samotnou nemoc nevyléčí, lze také využít staletími osvědčeného přírodního léku.

 

Med je již odpradávna používán nejen k léčbě nachlazení, ale příznivě se projevuje také u déle trvajících zánětů či chronických onemocnění. Med je jakýmsi přírodním antibiotikem a má schopnost ničit škodlivé bakterie a mikroorganismy. V souvislosti s onemocněním dýchacích cest nelze opomenout schopnost medu rozpouštět hleny a tím usnadnit jejich vykašlávání. Med má také schopnost hojení zanícených ran, a to v případě nachlazení znamená značnou úlevu pro podrážděné a zanícené sliznice. V neposlední řadě je med nenahraditelným zdrojem jednoduchých cukrů, a proto čaj oslazený medem přináší nejen úlevu od nachlazení, ale dodává organismu tolik potřebnou energii pro boj s nemocí.

 

Jak med při nachlazení užívat? 

Med lze v případě nachlazení užívat stejně dobře jako sladidlo bylinného čaje tak přímo po lžičkách nebo namazaný na pečivo. Dále se objevují také recepty smíchání tekutého medu se skořicí, která je také již po staletí známá svými pozitivními účinky na lidský organismus. Nelze opomenout ani zaručený recept na podrážděný krk: sklenice horkého mléka a polévková lžíce medu, pro dospělé pacienty okořeněná velkým panákem kvalitní slivovice.

Med do čaje?

Tuto otázku si jistě někdy v životě položil každý, kdo si čaj medem osladil. Med se přeci vystavovat vysokým teplotám nemá, aby nebyl znehodnocen. Jak tedy postupovat v případě horkého čaje? V odpovědi na tuto otázku je třeba si uvědomit, že med by se neměl dlouhodobě vystavovat teplotám vyšším než 45-50°C, čímž je myšlena doba přesahující přibližně 60minut. Pokud si medem chceme osladit bylinný čaj, při nalití horké vody do šálku klesne teplota vody na cca 80°C a po následném vylouhování čaje se bude teplota pohybovat kolem 60°C. Při této teplotě ještě stejně nelze čaj vypít, ale spíše usrkávat.

Nejlepším řešením tedy bude nedávat med do šálku ihned, ale počkat na dobu, kdy bude možno připravený nápoj pít. V takovém případě již znehodnocení medu nehrozí.

 

Ze zkušeností mnoha lidí lze odvodit, že spotřeba medu na jednoho nachlazeného dospělého člověka činí asi 1kg medu na týden. Máte doma svoji medovou zimní rezervu? Zapojte se do diskuse na našem facebooku.

Komentáře jsou vypnuty.