Včelí roje patří u laické veřejnosti stále k velmi obávaným jevům přírody. Vyjma jedinců se silnou alergickou reakcí na včelí bodnutí k tomu však není pražádný důvod. Včelí roj je shluk včelích dělnic, trubců a jedné královny, zpravidla o počtu 10-20.000 jedinců, který vyhledává nový domov. Proč se ale včely rojí?
Roj a rojení
Rojení je projevem přirozené touhy včelstva (ale i jiného hmyzu) po rozmnožení. Dochází k němu za předpokladu, že včelstvo je dostatečně silné k tomu, aby se rozdělilo, a obě kolonie měly v daném roce šanci dostatečně zesílit a přežít zimu do dalšího jara. Jsou-li včely na toto dělení a rozmnožení připravené, začnou si vychovávat novou včelí královnu, matku. A ač by se mohlo zdát spravedlivé, aby si tato nová matka našla nový domov, opak je pravdou. Těsně před vylíhnutím mladé matky totiž ta stará, s doprovodem tisíců jiných včel, z úlu odlétá a hledá nové obydlí.
Přesně tuto situaci pak vidíme jako včelí roj. Mrak tisíců včel, které spolu se svou matkou opouští svůj starý domov. Včelí královna však kromě případu rojení opouští úl výhradně za účel snubního letu a není na létání zvyklá. Proto usedá zpravidla na kmen, či větev stromu v blízkém okolí úlu, a ostatní včely si k ní přisedají. Od té chvíle začíná práce včelích průzkumnic. Ty z usednutého roje vylétají a hledají nové místo k přežití.
Sesednutý roj je zpravidla velmi klidný a včely nemají nejmenší touhu na člověka útočit. Nemají domov, který by měly bránit, nemají larvy mladého včelího plodu, který potřebuje ochranu a jedinou jejich zásobou potravy je med, který před odletem ze starého úlu nasály do svého žaludku. Jakmile včely průzkumnice naleznou vhodné místo k založení nového obydlí, vrátí se k roji a celá skupina včel i s matkou pak na nalezené místo odlétá. Vyhledání nového místa může včelám trvat několik hodin až několik dní a na cestě k novému domovu mohou včely udělat i několik mezipřistání kvůli malému doletu matky.
Význam pranostiky
Kde vznikla pranostika vztahující se k vysoké ceně květnového roje upřímně přesně nevíme. Její význam však objasnit dovedeme. Dnes již ve včelařství existuje nespočet technologických postupů k ošetřování, šlechtění i množení včelstev. Avšak v minulosti byl roj hlavním a mnohdy i jediným způsobem získání nového včelstva. Silný májový roj dával novému majiteli velkou šanci, že včelstvo bez větších problémů přežije nadcházející zimu a velmi často také ještě v tomtéž roce přinesl tento roj medný užitek v druhé snůšce v podobě medovicového medu. Proto měl tedy časný roj skutečně velkou hodnotu.
Pranostika je ale někdy také doplněna o dovětek, že roj o svatém Jáně, nestojí ani za vodu v džbáně. Včely totiž sami poznají blížící se příchod zimy dle letního slunovratu a samovolně ustávají v rojení, protože jsou si vědomy, že takto pozdní roj má již podstatně menší šanci do nového jara přežít. A protože slunovrat nastává okolo 21. června a svátek narození sv. Jana Křtitele je o tři dny později, nemá již tento roj valnou hodnotu.
Co se může stát?
Jaké nebezpečí nám tedy od roje hrozí? Pokud je matka velmi unavená může roj sedět na první pohled neviditelně na zemi v trávě a hrozí nebezpečí, že do něj šlápneme. Utržení roje ze stromu vlastní vahou je velmi málo pravděpodobné a stát se může spíše ve chvíli, kdy chce včelař s rojem manipulovat. Stát se může také to, že včelám vstoupíte do jejich dráhy letu. Pokud do roje šlápnete, nebo se Vám včela zamotá do oděvu či vlasů, vnímá Vás pak bohužel jako útočníka a snaží se bránit vlastní život, svoje druhy a svoji matku. Včela totiž neví, že dá-li Vám žihadlo, tak sama zemře. Pří zápasu s jinou včelou či hmyzem dokáže totiž žihadlo z chytinového krunýře vytáhnout, ale z lidské kůže žihadlo vytáhnout nedokáže.
Co dělat?
Spatříte-li tedy včelí roj, nepropadejte panice, a vzpomeňte, že včely mají teď úplně jiné starosti, než Vás najít a bodnout. Se zájmem můžete tuto přírodní scenérii z povzdálí sledovat, nebo se z místa rojení, je-li to možné, na několik hodin či dní vzdalte. Až včely najdou vhodné místo, samy odletí.
Pokud máte obavy, že by se včelí roj mohl usadit přímo na vašem obydlí, překryjte větrací otvory zdí či vršky komínů hmyzotěsným pletivem. Prostorný komín je totiž pro včely ideálním domovem.
O vyrojených včelách informujte nejbližšího včelaře, protože včely mohou patřit jemu. V krajním případě, jste-li včelami skutečně ohroženi (včely nad vchodem do domu, na zahradě mateřské školy apod.), můžete kontaktovat dezinsekční firmu či hasiče, kteří včelí roj zlikvidují a zahubí.
Nelze-li zjistit původ včelího roje nebo jeho bezvadný zdravotní stav, musí být tento podle veterinárního zákona č. 166/1999 Sb. zlikvidován z důvodu zabránění šíření nákaz mezi včelstvy.