I když nadpis článku nabádá k nejvyšší obezřetnosti a ochraně před útokem včely, mohlo by se stát, že po přečtení článku nějaké to žihadlo včelám rádi odpustíte. Ptáte se proč? Včelí jed totiž není jen neužitečná bolest působící tekutina. Pojďme společně odhalit některá další fakta.
Včelí jed je tvořen jedotvornou žlázou včelích dělnic a matky, tedy všemi včelami ženského pohlaví. Jed je pak uchováván v jedovém váčku, který je napojen na žihadlo.
Matka používá žihadlo jako smrtící zbraň pouze v případě střetu s jinou matkou v témže úlu (včelím matkám se budeme věnovat v některém z dalších článků), jinak jej používá pouze jako „kladélko“ a usměrňuje jím vajíčka, která klade do voskových buněk. Něco málo o voskových plástvích jsme psali v článku o využití vosku.
Včelí dělnice žihadlem bojují proti jiným včelám a dalším živočichům napadajícím úl a brání tak včelí kolonii proti loupeži medových zásob a jiným škodám, které by mohl vniknuvší živočich v úle napáchat. Stejně jako všechny činnosti, tak i boj probíhá v úle organizovaně. Jakmile včela bodne, uvolní do svého okolí poplašný feromon, čímž upozorní své kolegyně na nebezpečí a přivolá je do zbraně. Při boji s jinou včelou či hmyzem dokáže včela žihadlo použít opakovaně. Pouze při boji se savcem nedokáže včela kvůli zpětným háčkům žihadlo z kůže protivníka vytáhnout a po vytržení žihadla ze svého těla sama hyne.
Složení a účinky včelího jedu
Nyní tedy víme, k čemu a jak včela žihadlo s jedem používá. Jak je to ale se škodlivostí a palčivou ostrou bolestí, kterou nám včela dokáže způsobit?
Včelí jed je sloučeninou několika látek, pokud máte rádi detaily, jedná se o:
- Biogenní aminy:
- histamin, dopamin, noradrenalin
- Polypeptidy
- melitin (poškozuje červené i bílé krvinky)
- Apamin (působící na nervovou soustavu)
- MCD peptid (narušuje činnost buněčných membrán)
- Enzymy
- Fosfolipáza A i B (způsobuje hemolýzu)
- Hyaluronidáza
(zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C4%8Del%C3%AD_jed)
Včelí jed v místě vpichu způsobí poškození buněčných membrán, zánětlivou reakci, rozpad červených krvinek a dochází k lokálním svalovým záškubům a křečím. Smrtelná dávka včelího jedu se u zdravého člověka pohybuje okolo 200 bodnutí. To samozřejmě neplatí pro alergiky, u kterých nastává nepřiměřená obranná reakce organismu již při jednom vpichu.
Ačkoliv to zní možná děsivě a pravdou zůstává, že včelí jed je jedním z nejnebezpečnějších jedů blanokřídlého hmyzu, se kterým se v naší české kotlině můžeme setkat, faktem také je, že včelí jed:
- snižuje krevní tlak
- stimuluje krevní oběh
- působí pozitivně při dně
- má blahodárné účinky při léčbě revmatismu a artritidy
A právě poslední jmenované účinky jsou o včelím jedu nejvíce známy. Jed lze buď aplikovat přímo včelím bodnutím na postižené místo, nebo jej odebrat průmyslově tak, aby včela nezahynula, a podávat jed ve formě injekcí či mastí. Bez zajímavosti také není, že včelí jed dokáže zničit buňky viru HIV. Další schopnosti a formy využití včelího jedu jsou stále předmětem bádání.
Jak žihadlům zabránit
Je pochopitelné, že málokdo bude včelí bodnutí vyhledávat úmyslně, i když lidové léčitelství zná mnoho případů účinné pomoci od výše zmíněných potíží. Přesto na závěr několik rad, jak včely nedráždit a včelímu bodnutí se vyhnout.
Pokud je to možné, vyhněte se pohybu před úly. V jejich blízkosti se snažte nebýt spocení či příliš navonění, protože tyto pachy včely přitahují. Dráždí je také tmavé barvy oblečení, zejména černá. Pokud k vám včela přiletí ve volné přírodě, patrně nebude útočit bez příčiny. Chovejte se proto klidně, protože odháněním a trhavými pohyby včelu vylekáte. Útěk má smysl pouze skrz houští, ve volném terénu bude včela rychlejší. Včelaři znají rčení, že před popuzenou včelou, která se rozhodla bodnout, nepomůže ani brnění. Setkáte-li se v přírodě se včelím rojem, o kterém jsme psali již dříve, pamatujte, že včely hledají nový domov a pramálo se o vás zajímají.
Pokud ale přeci jen žihadlo dostanete, vyškrábněte jej z pokožky nehtem, abyste si zbytečně do rány nevpustili zbytek jedu z jedového váčku. Otok a bolest snížíte nejlépe chlazením či hojivou mastí. Pak vzpomeňte na mnohé blahodárné účinky včelího jedu a na včelu, která tím přišla o život, se příliš nehněvejte.
(Náhledová fotografie: Bee Stick Removal Los Angeles)